poniedziałek, 24 czerwca 2013
Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy przy ul. Krzyckiej. Zgodę na jego powstanie uzyskano w roku 1979, jednak budowę zakończono dopiero w roku 1987. Autorami projektu byli Wacław Kamocki, Tadeusz Zipser i J. Żuraw.


św. Trójca

"Bryłę świątyni kształtują szerokie płaszczyzny ceglanego muru, przerwane w dolnej partii regularnymi owalami okien. Łagodne łuki narożników zacierają granice między elewacjami. Jedynie w części północnej, mieszczącej wejścia, płaszczyzny ścian zostały przerwane i spiętrzone. Łączą się tu z elementami żelbetowym, tworząc rodzaj wieży, zwieńczonej ażurowym metalowym krzyżem. Formy te, przenikając się i wzajemnie w siebie wrastając, symbolizować mają jedynego, lecz istniejącego w trzech osobach Boga"*

 

*Wrocław od A do Z, Zygmunt Antkowiak, Wrocław 1997, s. 63.

piątek, 20 lipca 2012
SocKościół

We Wrocławiu w czasach PRLu zostało zbudowanych kilkanaście kościołów. Jednym z nich jest kościół Św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida. Widać w nim ducha epoki:

bujwida

Kościół powstał na miejscu dziewiętnastowiecznej kaplicy cmentarnej, odbudowanej ze zniszczeń wojennych w latach 1957-1958. Na przebudowanie jej na kościół zgodę uzyskano w roku 1976. Projekt stworzyli Zenon Prętczyński i Wiktor Dziembaj.

„Charakterystyczną cecha bryły jest przenikanie się łagodnych, łukowato wygiętych płaszczyzn: ściany południowej i elewacji kościoła, czterech „pylonów” po stronie wschodniej oraz spływów wieży. (…) Częściowo przeszklona wieża zwieńczona została monumentalnym krzyżem. Architektura kościoła jest w skali miasta zjawiskiem odosobnionym. Zastosowana tu konstrukcja oparta na pojedynczym słupie żelbetowym, dźwigającym ciężar budowli przez promieniście rozchodzące się żebra nie ma analogii na całym Dolnym Śląsku” (Atlas architektury Wrocławia, tom I).

środa, 05 maja 2010
SocKościół

Przy ulicy Młodych Techników znajduje się kościół p.w. Chrystusa Króla, który formą nawiązuje do najlepszych dokonań socrealizmu sakralnego.

kościół

poniedziałek, 15 marca 2010
Jedyny taki pomnik

Przy ulicy Świętego Marcina znajduje się nietypowy pomnik papieża. Nietypowy podwójnie, gdyż jest to jedyny w Polsce pomnik Jana XXIII (często brany przez postronnych i nieobeznanych obserwatorów za jeden z wielu pomników JP2). Ponadto jest to jedyny monument uwieczniający głowę Kościoła Katolickiego (i w ogóle kapłana) wzniesiony przez władze komunistyczne.

pomnik Jana XXIII

Podwójną aberrację od reguł panujących w kwestii pomników PRLowskich można tłumaczyć wdzięcznością władz dla papieża za encyklikę Pacem in Terris (jej nazwa jest wyryta na cokole), w której zostały uznane granice na Odrze. Przynajmniej w (nad)interpretacji peerelowskich włodarzy.

Wygląd pomnika nawiązuje do ówczesnej estetyki socrealistycznej. Można to nazwać socrealizmem sakralnym - w analogii do socrealizmu liturgicznego (c) by Stefan Kisielewski. Autorką dzieła jest Ludwika Nitschowa (jej najsłynniejsze dzieło to warszawska Syrenka).

Z ciekawostek - papież stoi tyłem do Ostrowa Tumskiego i katedry.

Beta Maciejewska w Gazecie Wyborczej o szczegółach historii, która stała za pomnikiem.

P.S. Podziękowania dla Marty za cynk:)