poniedziałek, 16 czerwca 2014
Polska ludowa myśl techniczna

Dziś ciekawostka z krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej (które bardzo polecam). Prototyp mikropojazdu Smyk z 1957 roku z jednymi drzwiami, otwieranymi z przodu. Nie wszedł do seryjnej produkcji.

Smyk

Smyk

Tagi: SocMoto
21:16, jozjaasz , kurioza
Link Komentarze (2) »
środa, 18 lipca 2012
Pomników ciąg dalszy

Kolejny pomnik z nieocenionej listy urzędu miejskiego - największy nieukoronowany orzeł we Wrocławiu. Znalazłby się na blogu wcześniej, gdyby nie mój pewien znajomy o wywrotowym, feudalnym nazwisku, który okazał się reakcyjnym sabotażystą i twierdził, że rzeźba jest przedwojenna. Otóż nie jest. Powstała w 1973 roku i jej autorem jest Tadeusz Teller.

orzeł

Pomnik znajduje się na rogu ulicy Pretficza i Gajowickiej, obok postprlowskiego hotelu Wieniawa.

wieniawa

Pozostaje jeszcze pomnik-zagadka na Popowicach. Nie ma go na wspomnianej liście, co może oznaczać, że jest sprzed 1945 roku, lub wcale nie jest pomnikiem. Nie wiem, co o tym myśleć.

popowice

czwartek, 24 maja 2012
Orzełek bez korony na Nowym Dworze

Zdjęcie nie wymaga komentarza.

nowy dwór

poniedziałek, 21 maja 2012
Mezonetowiec na Kołłątaja

W Muzeum Sztuki Współczesnej jeszcze do osiemnastego czerwca znajduje się wystawa "Ponad dachami Wrocławia" - o architekturze Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. O jej dokonaniach było już trochę na SocWroc: Dom Naukowca, Manhattan. Dziś zdjęcia kolejnego wyjątkowego budynku: Mezonetowca przy ulicy Kołłątaja. Jak mówi wikipedia, nazwa pochodzi od francuskiego mezonette, czyli mieszkania dwupoziomowego.

Co ciekawe jest to jedyny w Polsce blok z mieszkaniami dwupoziomowymi, powstały w PRL (budynek powstał dokładnie w latach 1958-1960).

Ul. Kołłątaja

piątek, 19 sierpnia 2011
Największy wrocławski okręt

Przy ulicy Powstańców Śląskich znajduje się grupa ciekawych budynków. Trochę straszą, trochę fascynują. Mają jeden motyw przewodni: udają statki.  Jest to efekt zamierzony - architekci nawiązali do nurtu architektury marynistycznej.

Poniżej zdjęcia jednego ze "statków", autorstwa alter_j

galeriowiec

galeriowiec

galeriowiec

galeriowiec

galeriowiec

poniedziałek, 27 czerwca 2011
Kosmos w Oleśnicy

Niedaleko Wrocławia, w pobliskiej Oleśnicy znajduje się ten oto Pomnik Ery Kosmicznej.

 

olesnica

Monument posiada też certyfikat autentyczności.

 

olesnica

Fot. MW

piątek, 13 sierpnia 2010
Wrocławski Manhattan

Najlepszym przykładem rozdźwięku między projektem a wykonaniem jest „Wrocławski Manhattan”. Budynki w tym miejscu noszą także potoczną nazwę „sedesowców”. Sześć wieżowców o modernistycznych kształtach powstało w roku 1970, według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Otwarcie tych budynków było świętem i zwycięstwem – oto zagospodarowano obszar zniszczony w czasie drugiej wojny światowej całkowicie nowoczesnym budownictwem. Jednak z oszczędności powstały budynki mało trwałe, szybko niszczejące i ulegające erozji.

- W 1970 roku, kiedy je budowano, naprawdę były białe. Bo taki był kolor betonu - mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków. - Tyle że do budowy nie użyto prawie nic z tego, co zostało zaprojektowane. Dlatego dziś to ruina.

W planach budynki miały być obsadzone zielenią. Ten pomysł również zarzucono. Dzisiaj bloki wymagają remontu, m.in. wymiany okien i docieplenia.

 

Wspomagałem się artykułem Gazety Wrocławskiej.

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

 

wtorek, 30 marca 2010
Nowy Targ - betonowy gwałt na Wrocławiu

Oto obiecany wpis o placu Nowy Targ. Jest to miejsce szczególne - blisko rynku, jednak nikt tu nie przebywa z własnej woli, nie toczy się tutaj życie, ludzie nie chodzą na spacery. Wrocławiane traktują ten plac tylko jako parking, lub jako przejście do i z centrum. Ewentualnie przychodzą do Urzędu Miasta, który w tym miejscu ma swój budynek. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że Nowy Targ jest wyjątkowo brzydki - jest to przykład tego, jak socjalistyczny pomysł na architekturę wychodzi w praktyce.

nowy targ

(urząd miejski oraz postsocjalistyczny biurowiec)

nowy targ

nowy targ

nowy targ

Tutaj też mieści się socbar "Jacek i Agatka".

nowy targ

Miasto miało plan rewitalizacji tej części starówki, w tym roku budynki miały zostać wyburzone i wybudowane od nowa, przynajmniej według plotek. Jednak ma się skończyć na planie minimum - zagospodarowaniu samego placu. Architekci mają zdecydować gdzie ustawić ławki i fontanny. Tak samo nie wyszło z pomysłem zagospodarowania poniemieckiego schronu, który mieści się pod placem. Podziemny parking juz tam nie powstanie.

czwartek, 11 marca 2010
W czynie społecznym

Możemy być wdzięczni, że to przejście zostało stworzony dla potrzeb zwykłych obywateli. Inaczej musielibyśmy przeciskać się między samochodami pod wiaduktem. W tym miejscu byłoby to wyjątkowo ciężkie, gdyż dwa pasy przechodzą tam w jeden, co powoduje neisamowite korki o każdej godzinie.

przejscie

Charakterystyczne przejście zostało wykonane w roku 1959. w czynie społecznym. Tę chwalebną akcję upamiętnia tablica, którą ostatnio jakieś huncwoty pomalowały sprejem.

czyn społeczny

(ulica Żeleńskiego)

czwartek, 18 lutego 2010
Co to jest? część czwarta

Budynek Instytutu Matematyki UWr jest dość PRLowski. Zawiera też dzieło sztuki.

matematyka uwr

Tutaj zdjecie z bliska:

matematyka uwr

Powstaje pytanie: co autor miał na myśli?

 
1 , 2