sobota, 07 marca 2015
ZOMO zobowiązuje

Dzisiaj z okazji przygotowań do Przeglądu Sztuki "Survival" miałem okazję zwiedzić byłe koszary policyjne przy Księcia Witolda. Policja wyniosła się stamtąd w 2008 roku, a w budynku widać jeszcze ślady bytności MO i ZOMO, które stacjonowały tu w PRL-u.

Dzisiejsze zwiedzanie było przeznaczone dla artystów planujących swoje ekspozycje w tym budynku na czerwcową edycję Przeglądu, jednak jak mówili organizatorzy, akcja na facebooku wyrwała się spod kontroli - przyszło około stu osób, głównie zwykłych wrocławian. Na szczęście organizatorzy zgodzili się na wpuszczenie na samodzielną eksplorację budynku wszystkich chętnych, ku obopólnemu zadowoleniu.

koszary

koszary

koszary

koszary

Dzieło jednego ze stacjonujących w koszarach milicjantów. Nie wiem, czemu policja nie zabrała tego ze sobą podczas przeprowadzki.

koszary

koszary

koszary

koszary

"Pamiętaj, że jesteś funkcjonariuszem ZOMO, a to zobowiązuje".

Jak mówią organizatorzy, w czerwcowej edycji Przeglądu "Survival", powyższy napis zostanie użyty w jednej z instalacji.

niedziela, 04 stycznia 2015
Barbarbara

Na rogu Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego znajdował się Bar Barbara, niegdyś bardzo popularna wrocławska jadłodajnia. Obecnie trwa tam remont, by stworzyć "centrum informacyjne" Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zgodnie z zapowiedziami ma się tam mieścić księgarnia z kawiarnią, sala kinowa i scena z nagłośnieniem.

bar barbara

Bar Barbara w czasach świetności (lata sześćdziesiąte):

bar barbara

(fot. Wratislaviae Amicii)

W budynku z napisem "artykuły spożywcze" dziś mieści się KFC.

bar barbara

Ta część Wrocławia jest mocno naznaczona PRL-em. Nie tylko z powodu architektury, ale przede dzięki Trasie W-Z, która rozcina miasto na dwie części oddając ducha tamtych czasów ("zróbmy sobie autostradę koło rynku!"). Magistrat od kilku lat niemrawo i niespójnie przymierza się by jednak coś z tym zrobić. Wycofano się z zamknięcia jednej nitki ulicy Kazimierza Wielkiego i zamknięcia Krupniczej dla samochodów, ale postanowiono m.in. przebudować PRL-owskie z ducha Przejście Świdnickie.

Jako bonus - menu Baru Barbara z 1980 roku

poniedziałek, 28 kwietnia 2014
Naród z partią, partia z narodem

Temat ten poruszył jakiś czas temu świetny blog Brzydki Wrocław, nie chciałem go dublować. Jednak przy szybko znikających pozostałościach po PRLu w całym mieście, pojechałem cyknąć kilka fotek. Można je potraktować jako follow-up wpisu Brzydkiego Wrocławia sprzed ponad czterech lat.

W każdym razie hasła propagandowe na starej fabryce przy Opolskiej trzymają się wyjątkow dobrze.

program partii programem narodu

demokracja i dyscyplina - nierozłączne

program partii naszym programem

opolska

niedziela, 23 lutego 2014
NOT

Ul. Piłsudskiego, siedziba Naczelnej Organizacji Technicznej:

NOT

piątek, 13 grudnia 2013
KW PZPR

Komitet Wojewódzki PZPR we Wrocławiu mieścił się przy placu Maksa Borna (do 1992 był to plac Dąbrowszczaków). Obecnie znajduje się tu Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Skyscraper City podaje ciekawostkę, że był to jeden z ostatnich budynków wybudowanych w Breslau.

pzpr wroclaw

pzpr wroclaw

Budynki przetrwały wojnę w dość dobrym stanie, wymagały tylko odgruzowania i od 23 maja 1949 mógł zostać siedzibą zjednoczonej Partii.

gazeta robotnicza

Foto: Wojtek Komada Fragment Gazety Robotniczej za Fotopolska.eu

wtorek, 20 sierpnia 2013
Obraz w pływalni

Wpis jest raczej wyjątkowy, bo dotyczy wnętrza budynku, lecz jest to budynek publiczny, do którego chodzą tłumy wrocławian. Malunki powstały podczas gruntownego remontu w latach 1960-62. Basen przy Teatralnej:

teatralna

poniedziałek, 01 kwietnia 2013
KDM, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa

Zdjęcia z KDM-u pojawiały się już na SocWroc (kategoria doczekała się nawet swojego taga), jednak nie było o tym miejscu kompleksowej notki. Postanowiłem naprawić to spore niedopatrzenie.

 

kdm

Budynki przy placu Kościuszki są najbardziej znanymi i kompleksowymi przykładami architektury z nurtu realizmu socjalistycznego we Wrocławiu. Powstały w latach 1954-1956 według projektu zespołu architektów pod kierownictwem Romana Tunikowskiego. Wcześniej w tym miejscu stały dziewiętnastowieczne kamienice, które uległy zniszczeniu w czasie wojny.

Nazwa nawiązuje do MDM, czyli warszawskiej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

kdm

"Najbardziej charakterystycznym przykładem architektury tamtych lat jest plac Kościuszki, zaprojektowany i zrealizowany w formach historyzujących. Widać tam echa przetworzonej w Polsce w XIX wieku architektury francuskiej. Plac Kościuszki budowany był w tym samym czasie co Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa z placem Konstytucji w Warszawie i podobne dzielnice w Gdańsku-Wrzeszczu i wielu jeszcze miastach Polski jak też w innych miastach socjalistycznych, np. w Moskwie, Leningradzie, Berlinie, Sofii, Ułan-Bator. Plac Kościuszki we Wrocławiu jest jednym z większych osiągnięć tego typu architektury.1"

kdm

kdm

Jednak w porównaniu z Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową, KDM wypada lepiej. Uważa się, że wrocławska wersja tej architektury charakteryzuje się większą proporcjonalnością i oszczędnością w zdobieniach, co pozwala na lepsze przetrwanie próby czasu.

kdm

Do budynków przy placu Kościuszki przylegają Arkady, które dały nazwę przystankowi i centrum handlowemu. Architektonicznie wyglądają nieźle, jednak są zaniedbane. Działa w nich jedna z najstarszych księgarni we Wrocławiu. Nie wiadomo, jak długo jeszcze.

arkady

arkady

Oczywiście, nie tylko architektura sprawia, że na placu Kościuszki można poczuć minione czasy. Przede wszystkim, w tym miejscu jest największe zagęszczenie neonów we Wrocławiu. Można zobaczyć tutaj:

-neon „Ubezpiecz mieszkanie w PZU”
-neon sklepu DAES (niegdyś neon antykwariatu DESA, nowy właściciel zamienił w nim literki)
-neon „Salon prasowy
-neon hotelu „Savoy”, niegdyś milicyjnego
-neon KDM

Tylko na SocWroc można zobaczyć już nieistniejący neon Centrali Handlu Przemysłu Muzycznego


Swojego czasu padła nawet propozycja utworzenia w tym miejscu muzeum wrocławskich neonów.

kdm

Przypisy:

1. L. Dąbrowski, Przemiany oblicza urbanistycznego Wrocławia, [w:] Wrocław. Rozwój miasta w Polsce Ludowej, pod red. Bolesława Siwonia, PWN, Warszawa 1971 s. 245

Oraz:

Encyklopedia Wrocławia pod. red. Jana Harasimowicza, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2001 , s. 413

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/galeria/938045,jak-zmienial-sie-wroclaw-kamienice-na-swidnickiej-zastapil,id,t.html 

piątek, 06 stycznia 2012
Dom kultury na Psim Polu

Niedaleko zbiegu ulic Bierutowskiej i Kiełczowskiej znajduje się taki sympatyczny budynek z uroczym neonem:

psie pole

psie pole

A naprzeciwko funkcjonuje hala z późniejszego PRL-u.

psie pole

poniedziałek, 28 listopada 2011
Dom Handlowy Lotos

Nietypowy budynek, zwany potocznie (ponoć - bo nie słyszałem osobiście) Domem Singla, lub Hotelem Samotnych. Te nazwy wzięły się z faktu, że w budynku na 196 mieszkań 182 to kawalerki. Nazwa "Lotos" pochodzi od kawiarni, która tam kiedyś funkcjonowała.

Więcej o budynku w wikipedii - jako znaczącą ciekawostkę przytocze jeszcze tylko fakt, że na dachu, w założeniu architektów, miała powstać restauracja z tarasem widokowym. Byłoby ładnie i fajnie, ale jak to w PRLu zwykle - się nie dało.

lotos

lotos

czwartek, 03 listopada 2011
Po 1. listopada

Wpis tematyczny i prawie aktualny, powstał po spacerze po Cmentarzu Osobowickim 1.11.2011.

Na początek, niedaleko wejścia, tablica upamiętniająca poległych milicjantów.

milicja

Bardziej w głębi znajduje się pomnik czczący powrót do Macierzy, w sam raz w nawiązaniu do niedawnego tekstu.

zasłużonym

zasłużonym

Natomiast całkiem w na końcu cmentarza możemy znaleźć orła bez korony oraz tablicę dla bohaterskich żołnierzy KBW.

orzeł

kbw

Jak podaje Mała Encyklopedia Wojskowa (tom 2, Warszawa 1970, s. 96.): "Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – specjalna formacja wojskowa wchodząca w skład Sił Zbrojnych PRL, powołana do likwidacji reakcyjnego i antypolskiego podziemia zbrojnego, występującego przeciwko ludowemu państwu w latach walki o utrwalenie władzy ludowej (1945-1948), a także dla zapewnienia porządku wewnętrznego oraz ochrony ważnych obiektów państwowych, urządzeń gospodarczych, komunikacyjnych, w tym magistral kolejowych i głównych szlaków komunikacji kołowej itp. "

 

 

Dzięki wielkie dla Ramiusa  za cynk, bez którego nie wiedziałbym gdzie i czego szukać, a ta notka by nie powstała!

 
1 , 2