piątek, 20 lipca 2012
SocKościół

We Wrocławiu w czasach PRLu zostało zbudowanych kilkanaście kościołów. Jednym z nich jest kościół Św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida. Widać w nim ducha epoki:

bujwida

Kościół powstał na miejscu dziewiętnastowiecznej kaplicy cmentarnej, odbudowanej ze zniszczeń wojennych w latach 1957-1958. Na przebudowanie jej na kościół zgodę uzyskano w roku 1976. Projekt stworzyli Zenon Prętczyński i Wiktor Dziembaj.

„Charakterystyczną cecha bryły jest przenikanie się łagodnych, łukowato wygiętych płaszczyzn: ściany południowej i elewacji kościoła, czterech „pylonów” po stronie wschodniej oraz spływów wieży. (…) Częściowo przeszklona wieża zwieńczona została monumentalnym krzyżem. Architektura kościoła jest w skali miasta zjawiskiem odosobnionym. Zastosowana tu konstrukcja oparta na pojedynczym słupie żelbetowym, dźwigającym ciężar budowli przez promieniście rozchodzące się żebra nie ma analogii na całym Dolnym Śląsku” (Atlas architektury Wrocławia, tom I).

środa, 18 lipca 2012
Pomników ciąg dalszy

Kolejny pomnik z nieocenionej listy urzędu miejskiego - największy nieukoronowany orzeł we Wrocławiu. Znalazłby się na blogu wcześniej, gdyby nie mój pewien znajomy o wywrotowym, feudalnym nazwisku, który okazał się reakcyjnym sabotażystą i twierdził, że rzeźba jest przedwojenna. Otóż nie jest. Powstała w 1973 roku i jej autorem jest Tadeusz Teller.

orzeł

Pomnik znajduje się na rogu ulicy Pretficza i Gajowickiej, obok postprlowskiego hotelu Wieniawa.

wieniawa

Pozostaje jeszcze pomnik-zagadka na Popowicach. Nie ma go na wspomnianej liście, co może oznaczać, że jest sprzed 1945 roku, lub wcale nie jest pomnikiem. Nie wiem, co o tym myśleć.

popowice

czwartek, 05 lipca 2012
SDH Feniks

Był już Feniks od frontu, a dziś zdjęcia neonów od Szewskiej:

czwartek, 24 maja 2012
Orzełek bez korony na Nowym Dworze

Zdjęcie nie wymaga komentarza.

nowy dwór

poniedziałek, 21 maja 2012
Mezonetowiec na Kołłątaja

W Muzeum Sztuki Współczesnej jeszcze do osiemnastego czerwca znajduje się wystawa "Ponad dachami Wrocławia" - o architekturze Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. O jej dokonaniach było już trochę na SocWroc: Dom Naukowca, Manhattan. Dziś zdjęcia kolejnego wyjątkowego budynku: Mezonetowca przy ulicy Kołłątaja. Jak mówi wikipedia, nazwa pochodzi od francuskiego mezonette, czyli mieszkania dwupoziomowego.

Co ciekawe jest to jedyny w Polsce blok z mieszkaniami dwupoziomowymi, powstały w PRL (budynek powstał dokładnie w latach 1958-1960).

Ul. Kołłątaja

poniedziałek, 07 maja 2012
Teraz będzie trochę o pomnikach.

Znalazłem bardzo ciekawą listę wrocławskich pomników powstałych po 1945 roku. Dlatego teraz Czytelnicy mogą się spodziewać przewagi wpisów poruszających tą tematykę.

Na początek pomnik z ulicy Reymonta (obok Portu Miejskiego i siedziby Odratrans), który zainspirował mnie do reaserchu:

pomnik

pomnik

Pomnik jest mocno zdekompletowany, ale według oficjalnej listy jest to Obelisk ku Czci Pomordowanych Patriotów, stworzony w 1980 roku przez Jerzego Boronia i Wiesława Chmiela.

Kolejnym pomnikiem w dzisiejszym wpisie jest pomnik Mikołaja Kopernika z rogu ulic Piotra Skargi i Teatralnej. Rok 1974, autor Leon Podsiadły.

kopernik

sobota, 07 kwietnia 2012
Sępolno i Biskupin

Dzielnice Wielkiej Wyspy do tej pory nie były przesadnie eksplorowane na SocWroc. Dziś wpis-rekompensata. Autorem zdjęć jest nieoceniony Maciek Wołodko - współautor bloga o zagrożonych zabytkach Dolnego Śląska.

Na początek kamień z Sępolna z napisem "wykonano czynem partyjnym w 1976":

czyn partyjny

Następnie kolej na trawnik (a właściwie kamień/obelisk/monument na nim) pod Gimnazjum nr 20, na ulicy Pautscha na Biskupinie:

xv lecie prl

Samo gimnazjum wygląda tak:

gimnazjum 20

poniedziałek, 20 lutego 2012
Państwowa Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego 

W budynku, w którym obecnie mieści się Filharmonia, wcześniej znajdowała się świetlica Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych. Została przekazana jako dar zespołowi Filharmonii. Projekt adaptacji stworzył Wiktor Jackiewicz wraz z Janem Sokolskim z Zakładu Studyjno-Projektowego Politechniki Wrocławskiej. Przebudowa rozpoczęła się w roku 1965 i trwała trzy lata.
    "Fasada jest w całości przeszklona, dzięki czemu zwarta, kubiczna bryła budynku sprawia wrażenie lżejszej i swobodniejszej. Architekturę tę cechuje funkcjonalność, dostrzegalna zwłaszcza w rozwiązaniu wnętrz, oraz oszczędność środków ekspresji (Atlas architektury Wrocławia, s. 205).

Ciekawym elementem jest zdobiąca jedną ze ścian abstrakcyjna instalacja, autorstwa Katarzyny Karpińskiej, stworzona w 1978 roku.

filharmonia

piątek, 06 stycznia 2012
Dom kultury na Psim Polu

Niedaleko zbiegu ulic Bierutowskiej i Kiełczowskiej znajduje się taki sympatyczny budynek z uroczym neonem:

psie pole

psie pole

A naprzeciwko funkcjonuje hala z późniejszego PRL-u.

psie pole

poniedziałek, 28 listopada 2011
Dom Handlowy Lotos

Nietypowy budynek, zwany potocznie (ponoć - bo nie słyszałem osobiście) Domem Singla, lub Hotelem Samotnych. Te nazwy wzięły się z faktu, że w budynku na 196 mieszkań 182 to kawalerki. Nazwa "Lotos" pochodzi od kawiarni, która tam kiedyś funkcjonowała.

Więcej o budynku w wikipedii - jako znaczącą ciekawostkę przytocze jeszcze tylko fakt, że na dachu, w założeniu architektów, miała powstać restauracja z tarasem widokowym. Byłoby ładnie i fajnie, ale jak to w PRLu zwykle - się nie dało.

lotos

lotos

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16