poniedziałek, 01 kwietnia 2013
KDM, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa

Zdjęcia z KDM-u pojawiały się już na SocWroc (kategoria doczekała się nawet swojego taga), jednak nie było o tym miejscu kompleksowej notki. Postanowiłem naprawić to spore niedopatrzenie.

 

kdm

Budynki przy placu Kościuszki są najbardziej znanymi i kompleksowymi przykładami architektury z nurtu realizmu socjalistycznego we Wrocławiu. Powstały w latach 1954-1956 według projektu zespołu architektów pod kierownictwem Romana Tunikowskiego. Wcześniej w tym miejscu stały dziewiętnastowieczne kamienice, które uległy zniszczeniu w czasie wojny.

Nazwa nawiązuje do MDM, czyli warszawskiej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

kdm

"Najbardziej charakterystycznym przykładem architektury tamtych lat jest plac Kościuszki, zaprojektowany i zrealizowany w formach historyzujących. Widać tam echa przetworzonej w Polsce w XIX wieku architektury francuskiej. Plac Kościuszki budowany był w tym samym czasie co Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa z placem Konstytucji w Warszawie i podobne dzielnice w Gdańsku-Wrzeszczu i wielu jeszcze miastach Polski jak też w innych miastach socjalistycznych, np. w Moskwie, Leningradzie, Berlinie, Sofii, Ułan-Bator. Plac Kościuszki we Wrocławiu jest jednym z większych osiągnięć tego typu architektury.1"

kdm

kdm

Jednak w porównaniu z Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową, KDM wypada lepiej. Uważa się, że wrocławska wersja tej architektury charakteryzuje się większą proporcjonalnością i oszczędnością w zdobieniach, co pozwala na lepsze przetrwanie próby czasu.

kdm

Do budynków przy placu Kościuszki przylegają Arkady, które dały nazwę przystankowi i centrum handlowemu. Architektonicznie wyglądają nieźle, jednak są zaniedbane. Działa w nich jedna z najstarszych księgarni we Wrocławiu. Nie wiadomo, jak długo jeszcze.

arkady

arkady

Oczywiście, nie tylko architektura sprawia, że na placu Kościuszki można poczuć minione czasy. Przede wszystkim, w tym miejscu jest największe zagęszczenie neonów we Wrocławiu. Można zobaczyć tutaj:

-neon „Ubezpiecz mieszkanie w PZU”
-neon sklepu DAES (niegdyś neon antykwariatu DESA, nowy właściciel zamienił w nim literki)
-neon „Salon prasowy
-neon hotelu „Savoy”, niegdyś milicyjnego
-neon KDM

Tylko na SocWroc można zobaczyć już nieistniejący neon Centrali Handlu Przemysłu Muzycznego


Swojego czasu padła nawet propozycja utworzenia w tym miejscu muzeum wrocławskich neonów.

kdm

Przypisy:

1. L. Dąbrowski, Przemiany oblicza urbanistycznego Wrocławia, [w:] Wrocław. Rozwój miasta w Polsce Ludowej, pod red. Bolesława Siwonia, PWN, Warszawa 1971 s. 245

Oraz:

Encyklopedia Wrocławia pod. red. Jana Harasimowicza, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2001 , s. 413

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/galeria/938045,jak-zmienial-sie-wroclaw-kamienice-na-swidnickiej-zastapil,id,t.html 

piątek, 29 marca 2013
Apteka Bonifratrów

Neon apteki przy Traugutta wciąż wisi, choć czasy świetności ma już za sobą.

apteka bonifratrów

niedziela, 17 marca 2013
Tyle zostało z dawnego Pewexu

Na rogu Oławskiej i Szewskiej można znaleźć pozostałości dawnego Pewexu (wiem, że to Pewex, dzięki miłemu i pomocnemu człowiekowi na Facebooku).

 

gant

 

sobota, 23 lutego 2013
Kredka i Ołówek

Plac Grunwaldzki, największy odcisk PRL na mapie miasta, na Północy kończy się dwoma wyraźnymi punktami – domami studenckimi „Kredka” i „Ołówek”. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym kształtom –  zwężającym się na samym końcu.
Projekt budynków autorstwa Krystyny i Mariana Barskich, przy współpracy Wiktora Dziębaja  powstał w latach 1980-1981. Wykonawcą było przedsiębiorstwo Budowy Obiektów Użyteczności Publicznej. Prace zakończono w 1991 roku, a oba domy dostały nagrodę drugiego stopnia Ministra Gospodarki Przestrzennej i budownictwa.
    Akademiki są ciekawym projektem, jak na swoje czasy. Architekci odeszli w tym wypadku od dominującej koncepcji pudełkowatych brył, tworząc interesujące budynki. Niestety, braki w wykonaniu i niskie ówczesne standardy powodują niedostatki funkcjonalności.

 

ołówek

kredka

Bardzo ciekawy artykuł dla zainteresowanych tematem na TuWrocław.com 

piątek, 08 lutego 2013
Ku czci

"Pomnik Pomordowanych Profesorów Lwowskich" z kampusu PWr. Rok powstania: 1964, autor: Borys Michałowski.

profesorzy

czwartek, 27 grudnia 2012
Kolejny mural

Mural na ul. Księcia Witolda.

mural

środa, 21 listopada 2012
DDR

Frankfurt nad Odrą w obiektywie Tomka z Wroclaw.fotolog.pl

frankfurt

frankfurt

Kino Młodzieży.

frankfurt

frankfurt

Tablica upamiętnia decyzje o zjednoczeniu lokalnej Komunistycznej Partii Niemiec i socjaldemokratów w późniejszą SED. 

frankfurt

 

frankfurt

frankfurt

Tam też są bloki.

niedziela, 23 września 2012
Per aspera ad ASTRA

Po roku 1956 w Polsce powstał nowy trend architektoniczny. Budowano osobne centra handlowo-usługowe, całkowicie oddzielone od budynków mieszkalnych. Budynki mieściły sklepy i zakłady, mające obsługiwać potrzeby mieszkańców osiedli. W latach osiemdziesiątych powstało kilka takich ośrodków, które są użytkowane do dziś.

Największym z nich jest centrum handlowe „Astra” przy ulicy Eugeniusza Horbaczewskieg 4-6. Ze swą estetyką, bryłą i logo centrum jest największą egzemplifikacją późnopeerelowskiego obiektu usługowo-handlowego. Budynek powstał w roku 1985, według projektu stworzonego w Biurze Studiów i Projektów Handlu Wewnętrznego i Usług w Warszawie.

„>>Astra<< zaliczana jest, obok Solpolu, do najbardziej nowoczesnych domów handlowych wzniesionych we Wrocławiu po 1945 roku. Obsługuje jedno z najliczniejszych osiedli mieszkaniowych, zdominowanych przez wysokie bloki z prefabrykowanych elementów. Jako pierwsza duża placówka handlowa w mieście zapewniła dostawcom i klientom odpowiednio liczne i wygodne miejsca parkowania pojazdów." (Atlas architektury Wrocławia, s. 213)

Samo centrum wciąż działa prężnie, dobrze radząc sobie z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców. Bryła budynku składa się z prostym form geometrycznych, ustawionych w trzech kondygnacjach, na planie zbliżonym do krzyża greckiego. 

astra

Jest też młodsza siostra Dużej Astry przy skrzyżowaniu Zachodniej z Legnicką.

astra

niedziela, 09 września 2012
Na gruzach Jugosławii

Poniżej fotorelacja z wyprawy na Bałkany moich przyjaciół Adama i Dominiki. Zdjęcia wybrane pod kątem soc(zystości).

Macedonia

Zastava 750 w Ochrydzie w Macedonii.

belgrad

Belgrad.

Czarnogóra

Kotor, Czarnogóra, pozostałości jugosłowiańskiej potęgi

Sarajewo

Sarajewo

Bośnia

Mostar, Bośnia

Nowy Sad

Nowy Sad, Serbia

Nowy Sad

Nowy Sad, Serbia

Belgrad

Belgrad

Belgrad

Belgrad

Belgrad

Podobno pierwszy drapacz chmur na Półwyspie Bałkańskim. Belgrad.

Nis

Nis, Serbia

Skopje

Skopje, Macedonia

Skopje

Skopje, Macedonia

środa, 22 sierpnia 2012
SocFryzjerzy

Jakoś tak się dzieje, że sporo oldschoolowych neonów należy do zakładów fryzjerskich. (przykład1 przykład2). Poniżej kolejny, z ulicy Piłsudskiego.

fryzjer

Widziałem jeszcze kolejny neon z serii na Nowym Dworze, czeka na swoją kolej.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16