sobota, 23 listopada 2013
Czwarte urodziny bloga

Dziś mijają cztery lata, odkąd ukazał się pierwszy wpis. Chciałbym podziękować przede wszystkim stałym czytelnikom oraz znajomym i przyjaciołom, którzy wspierają, pomagają i dostarczają materiał.

Z okazji urodzin chciałbym przypomnieć 10 najciekawszych notek z historii bloga.

1. Najczęściej oglądana notka na blogu to Socreportaż z Gruzji autorstwa Tomka Kuca z 3. października 2010. Swoją popularność zawdzięcza, oprócz ciekawego tematu i świetnych zdjęć, podlinkowaniu na Gazeta.pl.

2.  Mało znana powojenna historia UWr - długo najbardziej popularna notka na SocWroc, mierzona ilością lajków. Ta konkurencja nie jest zbyt uczciwa, bo możliwość lajkowania wpisów została wprowadzona po jakimś czasie, więc pierwsze wpisy stały na przegranej pozycji.

3. Notka o bardzo ciekawym miejscu, czyli Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, spinająca ten temat, poruszany od początków SocWroc.

4. Wpis o bardzo nietypowym budynku, jakim jest Mezonetowiec przy ul. Kołłątaja.

5. Symbol dzielnicy Fabryczna - za każdym razem, gdy go mijam, myślę o tym, jak on tu niesamowicie nie pasuje.

6. Neony Hanka i Rumcajs na Powstańców Śląskich, już ich nie ma. Żeby zrobić to zdjęcie, czaiłem się przy wejściu do galeriowca naprzeciwko, zanim ktoś zostawił uchylone drzwi.

7. Jedyny w Polsce pomnik papieża Jana XXIII, dodatkowo jedyny wzniesiony przez władze komunistyczne pomnik kapłana.

8. Wystawa Ziem Odzyskanych - to było naprawdę ciekawe wydarzenie!

9. Wpis, który wzbudził najwięcej kontrowersji, czyli reportaż z Kożuchowa. Kożuchowianie nie wykazali się zrozumieniem wobec idei bloga i się poobrażali.

10. Niedawny wpis o słowiańskiej Ślęży, który zdobył dużą popularność i wyrównał ilość lajeczków notki z punktu drugiego.

poniedziałek, 04 listopada 2013
Wyjątkowy pomnik pielęgniarki

Przy ulicy Bartla, na terenie Uniwersytetu Medycznego znajduje się pomnik pielęgniarki.

Jak podaje Włodzimierz Dąbrowski w książce „Ludzie, miejsca i wydarzenia upamiętnione we Wrocławiu 1945 – 2009”, jest to prawdopodobnie jedyny pomnik pielęgniarki w Europie!

pielęgniarka

pielęgniarka

środa, 09 października 2013
Międzygórze, czyli SocWroc w Kotlinie

Jakoś się tak ostatnio złożyło, że większość wpisów z ostatniego półrocza jest spoza Wrocławia. Sezon krajoznawczy jednak się kończy i oto przed Wami ostatni wpis z tej serii. Dziś będzie o Międzygórzu, czyli moim subiektywnym zdaniem, najładniejszym miejscu na Dolnym Śląsku.

Wieś położona w Ziemi Kłodzkiej, na wysokości 570-670 m. n.p.m. powstała w XVI wieku. Swój urok zawdzięcza nie tylko położeniu pod masywem Śnieżnika, ale charakterystycznej, dziewiętnastowiecznej zabudowie w stylu szwajcarskim. Jest też tu trochę pozostałości po PRL-u.

Najbardziej widoczne są opuszczone budynki Funduszu Wczasów Pracowniczych:

międzygórze

Międzygórze

Było tu nawet kino!

FWP

Najbardziej straszy były dom wypoczynkowy "Widok", stylem zupełnie niepasujący do reszty zabudowy:

fwp

Fundusz Wczasów Pracowniczych

Jeśli ktoś nie słyszał wcześniej o Międzygórzu, proszę o niewyrabianie sobie zdania na temat miejscowości tylko na podstawie tej notki!

Polecam choćby tę stronę

niedziela, 29 września 2013
Ślęża - tu słowiański duch zwycięża

Ślęża jest miejscem wielu wycieczek z Wrocławia - blisko, ładnie, kilka szlaków, widoki. Tutaj można też wyraźniej niż gdzie indziej poczuć klimat czasów PRL-u. Powody są trzy:

1. Słowiański duch unoszący się w okolicy, pełno jest też pozostałości po próbach upamiętniania go przez poprzednie władze. Sprawa jest prosta. Na całych Ziemiach Odzyskanych w tym miejscu powoływanie się na słowiańszczyznę było najbardziej uzasadnione. W końcu Ślęża była świętym miejscem pogańskich wierzeń i dała nazwę plemieniu Ślężan, a ci całej krainie.

ślęża

2. Schronisko na Ślęży. Raczej wyjątek niż reguła w schroniskach PTTK - wnętrze nie zmieniło się wiele przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

ślęża

3. Przekaźnik i stacja stworzone trudem Ludu Dolnośląskiego!

ślęża

ślęża

poniedziałek, 16 września 2013
Legnickie kontrowersje wokół pomnika

W niedalekiej Legnicy kwestie pozostałości po poprzednim ustroju i towarzyszach ze Wschodu budzą spore emocje. Z okazji rocznicy wyjścia wojsk rosyjskich i imprezy temu poświęconej odezwały się głosy sprzeciwu oraz wezwania do usunięcia pomnika przyjaźni polsko-radzieckiej. Ostatnio pomnik został nawet oblany czerwoną farbą.

Faktem jest, że w Legnicy socu jest sporo. Wystarczyła godzina spaceru po centrum, by uchwycić te widoki:

legnica

legnica

legnica

legnica

wtorek, 20 sierpnia 2013
Obraz w pływalni

Wpis jest raczej wyjątkowy, bo dotyczy wnętrza budynku, lecz jest to budynek publiczny, do którego chodzą tłumy wrocławian. Malunki powstały podczas gruntownego remontu w latach 1960-62. Basen przy Teatralnej:

teatralna

poniedziałek, 24 czerwca 2013
Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy przy ul. Krzyckiej. Zgodę na jego powstanie uzyskano w roku 1979, jednak budowę zakończono dopiero w roku 1987. Autorami projektu byli Wacław Kamocki, Tadeusz Zipser i J. Żuraw.


św. Trójca

"Bryłę świątyni kształtują szerokie płaszczyzny ceglanego muru, przerwane w dolnej partii regularnymi owalami okien. Łagodne łuki narożników zacierają granice między elewacjami. Jedynie w części północnej, mieszczącej wejścia, płaszczyzny ścian zostały przerwane i spiętrzone. Łączą się tu z elementami żelbetowym, tworząc rodzaj wieży, zwieńczonej ażurowym metalowym krzyżem. Formy te, przenikając się i wzajemnie w siebie wrastając, symbolizować mają jedynego, lecz istniejącego w trzech osobach Boga"*

 

*Wrocław od A do Z, Zygmunt Antkowiak, Wrocław 1997, s. 63.

niedziela, 26 maja 2013
SocJelenia Góra

W jeleniogórskim skansenie Wojska Polskiego można natrafić na taką oto kamienną tablicę:

jelenia góra

Sam skansen jest dość skromny, jednak bardzo polecam stałą wystawę sprzętu radiolokacyjnego w Łomnicy pod Jelenią Górą. Można tu zobaczyć i wejść do środka wozów łączności czy stacji radiolokacyjnych produkcji radzieckiej, czechosłowackiej i polskiej, które jeszcze do niedawna służyły w naszym wojsku (oraz śmigłowca Mi-2RL, wyprodukowanego w Świdniku na licencji radzieckiej).

łomnica

łomnica

łomnica

śmigłowiec mi2

Bonus: Kronika filmowa z parady Ludowego Wojska Polskiego z 22 lipca 1966!

wtorek, 21 maja 2013
Jagusia

Przy ulicy Grabiszyńskiej panuje nagromadzenie dziwnych rzeźb i instalacji. Ta akurat ma na imię Jagusia:

jagusia

Rok powstania 1974, autor Taduesz Teller. Źródło1

źródło2

Aktualizacja: Fontanna znów działa!

poniedziałek, 22 kwietnia 2013
IASE

IASE, czyli Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, to instytucja z historią. Swój początek miał w roku 1949, kiedy to profesor Jan Kożuchowski założył na Politechnice Wrocławskiej zespół do odbudowywania energetyki w zniszczonym wojną kraju. Instytut w 1951 otrzymał budynek, przy ulicy Wystawowej, w którym mieści się do dziś. Pod obecną nazwą działa od 1961 roku, czyli ponad 50 lat!

Instytucja działa prężnie i nowocześnie, choć przeszłość można odnaleźć choćby w logo i neonie na siedzibie.

iase

iase

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16