niedziela, 23 września 2012
Per aspera ad ASTRA

Po roku 1956 w Polsce powstał nowy trend architektoniczny. Budowano osobne centra handlowo-usługowe, całkowicie oddzielone od budynków mieszkalnych. Budynki mieściły sklepy i zakłady, mające obsługiwać potrzeby mieszkańców osiedli. W latach osiemdziesiątych powstało kilka takich ośrodków, które są użytkowane do dziś.

Największym z nich jest centrum handlowe „Astra” przy ulicy Eugeniusza Horbaczewskieg 4-6. Ze swą estetyką, bryłą i logo centrum jest największą egzemplifikacją późnopeerelowskiego obiektu usługowo-handlowego. Budynek powstał w roku 1985, według projektu stworzonego w Biurze Studiów i Projektów Handlu Wewnętrznego i Usług w Warszawie.

„>>Astra<< zaliczana jest, obok Solpolu, do najbardziej nowoczesnych domów handlowych wzniesionych we Wrocławiu po 1945 roku. Obsługuje jedno z najliczniejszych osiedli mieszkaniowych, zdominowanych przez wysokie bloki z prefabrykowanych elementów. Jako pierwsza duża placówka handlowa w mieście zapewniła dostawcom i klientom odpowiednio liczne i wygodne miejsca parkowania pojazdów." (Atlas architektury Wrocławia, s. 213)

Samo centrum wciąż działa prężnie, dobrze radząc sobie z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców. Bryła budynku składa się z prostym form geometrycznych, ustawionych w trzech kondygnacjach, na planie zbliżonym do krzyża greckiego. 

astra

Jest też młodsza siostra Dużej Astry przy skrzyżowaniu Zachodniej z Legnicką.

astra

niedziela, 09 września 2012
Na gruzach Jugosławii

Poniżej fotorelacja z wyprawy na Bałkany moich przyjaciół Adama i Dominiki. Zdjęcia wybrane pod kątem soc(zystości).

Macedonia

Zastava 750 w Ochrydzie w Macedonii.

belgrad

Belgrad.

Czarnogóra

Kotor, Czarnogóra, pozostałości jugosłowiańskiej potęgi

Sarajewo

Sarajewo

Bośnia

Mostar, Bośnia

Nowy Sad

Nowy Sad, Serbia

Nowy Sad

Nowy Sad, Serbia

Belgrad

Belgrad

Belgrad

Belgrad

Belgrad

Podobno pierwszy drapacz chmur na Półwyspie Bałkańskim. Belgrad.

Nis

Nis, Serbia

Skopje

Skopje, Macedonia

Skopje

Skopje, Macedonia