poniedziałek, 04 sierpnia 2014
Kościół państwowy i katolickie biznesy w PRL

W PRL-u władza miała problem z niepokornym Kościołem Katolickim.  Wyjątek stanowił Kościół Polskokatolicki, który od lat pięćdziesiątych został praktycznie całkowicie podporządkowany Urzędowi ds. Wyznań.

Kościół ten powstał w XIX wieku w USA z powodu rozłamu tamtejszego Kościoła Katolickiego w wyniku konfliktów na tle narodowościowym (księża irlandzcy i niemieccy nie rozumieli zwyczajów polskich wiernych). W Polsce pojawił się w 1919 roku, a niezależność od macierzystej instytucji, a tym samym zależność od PRL, zyskał 15 grudnia 1951.

Kościół obchodził socjalistyczne święta uroczystymi mszami m.in. na 22 lipca, wysyłał listy potępiające kardynała Wyszyńskiego, a od 1959 państwo wypłacało wszystkim księżom polskokatolickim pensje. Przewidywano, że do lat osiemdziesiątych zostanie głównym związkiem wyznaniowym w Polsce.

Rozczarowanie niespełnieniem pokładanych nadziei narastało od lat sześćdziesiątych. Plany porzucono, a Kościół przetrwał upadek PRL. Obecnie ma w Polsce nieco ponad dwadzieścia tysięcy wyznawców, trzy diecezje (w tym wrocławską), a w naszym mieście jego siedzibą jest katedra św. Marii Magdaleny przy Szewskiej.

Transformację ustrojową przetrwało również przedsiębiorstwo POLKAT, obecnie Polkat Holding. Powołane zostało w 1959 roku, obecnie należy do Społecznego Towarzystwa Polskich Katolików i zrzesza zakłady przemysłowo-usługowe. We Wrocławiu można napotkać choćby przy ulicy Bardzkiej taki budynek z ładnym neonem.


polkat

polkat

Fot. Wojtek Komada

Źródło informacji: Wikipedia :)

Tagi: neony
18:03, jozjaasz , siła brendu
Link Komentarze (1) »