poniedziałek, 30 sierpnia 2010
Byliśmy Jesteśmy Będziemy

Kolejny przykład wykorzystywania przez włodarzy PRLu chrześcijaństwa do celów propagandy. W tym wypadku do podtrzymania skojarzeń Piastowski Wrocław, Ziemie Odzyskane, Powrót Po Latach Do Macierzy. W roku 1966 tysiąclecie chrztu było dobrą okazją do podkreślenia ciągłości. Z tych czasów pozostał pomnik pod Akademią Medyczną, przy ulicy Ludwika Pasteura.

pomnik

pomnik

czwartek, 26 sierpnia 2010
Duże Ilości Naraz Neonów

Kolejny i (jestem pewien, że ostatni już) neon z Wrocławskiego Zagłębia Neonowego, czyli placu Kościuszki.

neon

Neon jest tajemniczy, widnieją na nim literki CH?M - trzeciej literki brakuje.  Ktoś wie, co przedstawia?

środa, 25 sierpnia 2010
Zmiany

Zmiany w funkcjonalności bloga: dodałem pola "ostatnie 10 notek", "szukaj", można też polubić SocWroc na facebooku, a także zamówić newsletter.

wtorek, 17 sierpnia 2010
Neon Świebodzki

Dworzec Świebodzki, aktualnie nieczynny, nieczynnym pozostanie. Idea reaktywacji dworca poprzez pociągi z lotniska na Euro2012 upadłą z powodu nieudolności PLK.

Jednak jeśli dworzec ruszy, fajnie by było, gdyby neon pozostał.

wrocław świebodzki

Chociaż "Senso" mogliby zdjąć.

piątek, 13 sierpnia 2010
Wrocławski Manhattan

Najlepszym przykładem rozdźwięku między projektem a wykonaniem jest „Wrocławski Manhattan”. Budynki w tym miejscu noszą także potoczną nazwę „sedesowców”. Sześć wieżowców o modernistycznych kształtach powstało w roku 1970, według projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Otwarcie tych budynków było świętem i zwycięstwem – oto zagospodarowano obszar zniszczony w czasie drugiej wojny światowej całkowicie nowoczesnym budownictwem. Jednak z oszczędności powstały budynki mało trwałe, szybko niszczejące i ulegające erozji.

- W 1970 roku, kiedy je budowano, naprawdę były białe. Bo taki był kolor betonu - mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków. - Tyle że do budowy nie użyto prawie nic z tego, co zostało zaprojektowane. Dlatego dziś to ruina.

W planach budynki miały być obsadzone zielenią. Ten pomysł również zarzucono. Dzisiaj bloki wymagają remontu, m.in. wymiany okien i docieplenia.

 

Wspomagałem się artykułem Gazety Wrocławskiej.

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

manhattan

 

sobota, 07 sierpnia 2010
Rumcajs i Hanka nad Społem

Udało mi się w końcu poczynić zdjęcia miejsca, w którym klimat PRLu wciąż jest wyczuwalny. Powstańców Śląskich:

spolem

rumcajs

Hanka

hanka