piątek, 20 lipca 2012
SocKościół

We Wrocławiu w czasach PRLu zostało zbudowanych kilkanaście kościołów. Jednym z nich jest kościół Św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida. Widać w nim ducha epoki:

bujwida

Kościół powstał na miejscu dziewiętnastowiecznej kaplicy cmentarnej, odbudowanej ze zniszczeń wojennych w latach 1957-1958. Na przebudowanie jej na kościół zgodę uzyskano w roku 1976. Projekt stworzyli Zenon Prętczyński i Wiktor Dziembaj.

„Charakterystyczną cecha bryły jest przenikanie się łagodnych, łukowato wygiętych płaszczyzn: ściany południowej i elewacji kościoła, czterech „pylonów” po stronie wschodniej oraz spływów wieży. (…) Częściowo przeszklona wieża zwieńczona została monumentalnym krzyżem. Architektura kościoła jest w skali miasta zjawiskiem odosobnionym. Zastosowana tu konstrukcja oparta na pojedynczym słupie żelbetowym, dźwigającym ciężar budowli przez promieniście rozchodzące się żebra nie ma analogii na całym Dolnym Śląsku” (Atlas architektury Wrocławia, tom I).

środa, 18 lipca 2012
Pomników ciąg dalszy

Kolejny pomnik z nieocenionej listy urzędu miejskiego - największy nieukoronowany orzeł we Wrocławiu. Znalazłby się na blogu wcześniej, gdyby nie mój pewien znajomy o wywrotowym, feudalnym nazwisku, który okazał się reakcyjnym sabotażystą i twierdził, że rzeźba jest przedwojenna. Otóż nie jest. Powstała w 1973 roku i jej autorem jest Tadeusz Teller.

orzeł

Pomnik znajduje się na rogu ulicy Pretficza i Gajowickiej, obok postprlowskiego hotelu Wieniawa.

wieniawa

Pozostaje jeszcze pomnik-zagadka na Popowicach. Nie ma go na wspomnianej liście, co może oznaczać, że jest sprzed 1945 roku, lub wcale nie jest pomnikiem. Nie wiem, co o tym myśleć.

popowice

czwartek, 05 lipca 2012
SDH Feniks

Był już Feniks od frontu, a dziś zdjęcia neonów od Szewskiej: