czwartek, 24 maja 2012
Orzełek bez korony na Nowym Dworze

Zdjęcie nie wymaga komentarza.

nowy dwór

poniedziałek, 21 maja 2012
Mezonetowiec na Kołłątaja

W Muzeum Sztuki Współczesnej jeszcze do osiemnastego czerwca znajduje się wystawa "Ponad dachami Wrocławia" - o architekturze Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. O jej dokonaniach było już trochę na SocWroc: Dom Naukowca, Manhattan. Dziś zdjęcia kolejnego wyjątkowego budynku: Mezonetowca przy ulicy Kołłątaja. Jak mówi wikipedia, nazwa pochodzi od francuskiego mezonette, czyli mieszkania dwupoziomowego.

Co ciekawe jest to jedyny w Polsce blok z mieszkaniami dwupoziomowymi, powstały w PRL (budynek powstał dokładnie w latach 1958-1960).

Ul. Kołłątaja

poniedziałek, 07 maja 2012
Teraz będzie trochę o pomnikach.

Znalazłem bardzo ciekawą listę wrocławskich pomników powstałych po 1945 roku. Dlatego teraz Czytelnicy mogą się spodziewać przewagi wpisów poruszających tą tematykę.

Na początek pomnik z ulicy Reymonta (obok Portu Miejskiego i siedziby Odratrans), który zainspirował mnie do reaserchu:

pomnik

pomnik

Pomnik jest mocno zdekompletowany, ale według oficjalnej listy jest to Obelisk ku Czci Pomordowanych Patriotów, stworzony w 1980 roku przez Jerzego Boronia i Wiesława Chmiela.

Kolejnym pomnikiem w dzisiejszym wpisie jest pomnik Mikołaja Kopernika z rogu ulic Piotra Skargi i Teatralnej. Rok 1974, autor Leon Podsiadły.

kopernik