poniedziałek, 22 kwietnia 2013
IASE

IASE, czyli Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, to instytucja z historią. Swój początek miał w roku 1949, kiedy to profesor Jan Kożuchowski założył na Politechnice Wrocławskiej zespół do odbudowywania energetyki w zniszczonym wojną kraju. Instytut w 1951 otrzymał budynek, przy ulicy Wystawowej, w którym mieści się do dziś. Pod obecną nazwą działa od 1961 roku, czyli ponad 50 lat!

Instytucja działa prężnie i nowocześnie, choć przeszłość można odnaleźć choćby w logo i neonie na siedzibie.

iase

iase

poniedziałek, 01 kwietnia 2013
KDM, czyli Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa

Zdjęcia z KDM-u pojawiały się już na SocWroc (kategoria doczekała się nawet swojego taga), jednak nie było o tym miejscu kompleksowej notki. Postanowiłem naprawić to spore niedopatrzenie.

 

kdm

Budynki przy placu Kościuszki są najbardziej znanymi i kompleksowymi przykładami architektury z nurtu realizmu socjalistycznego we Wrocławiu. Powstały w latach 1954-1956 według projektu zespołu architektów pod kierownictwem Romana Tunikowskiego. Wcześniej w tym miejscu stały dziewiętnastowieczne kamienice, które uległy zniszczeniu w czasie wojny.

Nazwa nawiązuje do MDM, czyli warszawskiej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

kdm

"Najbardziej charakterystycznym przykładem architektury tamtych lat jest plac Kościuszki, zaprojektowany i zrealizowany w formach historyzujących. Widać tam echa przetworzonej w Polsce w XIX wieku architektury francuskiej. Plac Kościuszki budowany był w tym samym czasie co Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa z placem Konstytucji w Warszawie i podobne dzielnice w Gdańsku-Wrzeszczu i wielu jeszcze miastach Polski jak też w innych miastach socjalistycznych, np. w Moskwie, Leningradzie, Berlinie, Sofii, Ułan-Bator. Plac Kościuszki we Wrocławiu jest jednym z większych osiągnięć tego typu architektury.1"

kdm

kdm

Jednak w porównaniu z Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową, KDM wypada lepiej. Uważa się, że wrocławska wersja tej architektury charakteryzuje się większą proporcjonalnością i oszczędnością w zdobieniach, co pozwala na lepsze przetrwanie próby czasu.

kdm

Do budynków przy placu Kościuszki przylegają Arkady, które dały nazwę przystankowi i centrum handlowemu. Architektonicznie wyglądają nieźle, jednak są zaniedbane. Działa w nich jedna z najstarszych księgarni we Wrocławiu. Nie wiadomo, jak długo jeszcze.

arkady

arkady

Oczywiście, nie tylko architektura sprawia, że na placu Kościuszki można poczuć minione czasy. Przede wszystkim, w tym miejscu jest największe zagęszczenie neonów we Wrocławiu. Można zobaczyć tutaj:

-neon „Ubezpiecz mieszkanie w PZU”
-neon sklepu DAES (niegdyś neon antykwariatu DESA, nowy właściciel zamienił w nim literki)
-neon „Salon prasowy
-neon hotelu „Savoy”, niegdyś milicyjnego
-neon KDM

Tylko na SocWroc można zobaczyć już nieistniejący neon Centrali Handlu Przemysłu Muzycznego


Swojego czasu padła nawet propozycja utworzenia w tym miejscu muzeum wrocławskich neonów.

kdm

Przypisy:

1. L. Dąbrowski, Przemiany oblicza urbanistycznego Wrocławia, [w:] Wrocław. Rozwój miasta w Polsce Ludowej, pod red. Bolesława Siwonia, PWN, Warszawa 1971 s. 245

Oraz:

Encyklopedia Wrocławia pod. red. Jana Harasimowicza, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2001 , s. 413

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/galeria/938045,jak-zmienial-sie-wroclaw-kamienice-na-swidnickiej-zastapil,id,t.html