wtorek, 27 kwietnia 2010
Socrealistyczny biurowiec

Na rogu Wita Stwosza i Świętej Katarzyny.

biurowiec

piątek, 16 kwietnia 2010
SocŚwidnica cz. 2.

Czas na resztę świdnickiego PRLu.

tekstylia

mural

mural

armii czerwonej

(dzisiaj ulica Armii Krajowej)

cyrylica

(pozostałości po Rosjanach)

rzemiosło

pomnik

(pomnik na placu Tysiąclecia Państwa Polskiego). Tutaj zbliżenia orzełka i napisu:

 

orzełbyliśmy jesteśmy będziemysocmoto

 

I na koniec bonus w bonusie - napis co prawda nie postpereelowski, bo pochodzący z kampanii wyborczej z roku 1990. Zwracam uwagę na subtelność krytycyzmu, tak różnego od tego, co obecnie widać na zaangażowanym graffiti.

tymiński

środa, 14 kwietnia 2010
SocŚwidnica cz. 1.

Oto dawno obiecany i oczekiwany (mam nadzieję!) bonusowy wpis o SocŚwidnicy. Ponieważ reprezentacja PRLu w Świdnicy jest naprawdę sążna i niewąska, postanowiłem poświęcić tej tematyce dwa wpisy. Po prostu żal mi było coś pominąć.

Na początek pomnik renifera pod dawną fabryką Renifer, niegdyś czołowym eksporterem rękawiczek:

renifer

następnie - "WTF na Zarzeczu"

wtf

Mural PKO.

pko

Kolejne WTF

wtf

Dawny Dom Handlowy "Merkury":

dom handlowy

Neony na sklepie z oświetleniem:

neony

Sklep "Elektra", już nie działa.

elektra

Neon PKO na Rynku:

pko

C.D.N.

środa, 07 kwietnia 2010
Straż Pożarna 2

Przy ulicy Teatralnej znajduje się siedziba Straży Pożarnej, wyraźnie pamiętająca lepsze czasy:

straż pożarna

Oprócz rozsypującego się neonu z dumną nazwą i telefonem, po prawej stronie widzimy unikatowy herb-neon.

straż pożarna

piątek, 02 kwietnia 2010
Wrocław 1970

W roku 1970 we Wrocławiu odbyło się sympozjum artystów, którzy radzili nad tym, jak Sztukę przez duże "Sz" wprowadzić do miasta. We wszelkich annałach to wydarzenie zostało zapisane, jako pierwszy przejaw sztuki konceptualnej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyły takie tuzy, jak Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Władysław Hasior i Alfons Mazurkiewicz. Za Gazetą Wyborczą:

"Wśród 57 projektów zgłoszonych na sympozjum w 1970 roku znalazł się m.in. "Dialog" Włodzimierza Borowskiego, czyli dwa monstrualne krzesła z rur stalowych. Jedno miało być ustawione w Elblągu, a drugie we Wrocławiu, w prostej linii Wrocław - Elbląg, zwrócone do siebie. Odległość, w jakiej będą ustawione, uniemożliwia obejrzenie tej sytuacji. Relacje zachodzące między nimi powstają w sferze pojęciowej, podobnie jak relacje, jakie zachodzą między nimi a otoczeniem - wyjaśniał artysta.

Kompozycja przestrzenna Anny Szpakowskiej-Kujawskiej to zaczepione cienkimi liniami na Odrze (przy moście Pokoju) kolorowe balony o kształcie ludzkim. "Balony przytwierdzone do jednego punktu tworzyć będą dynamiczną formę na tle starego i statycznego Ostrowa Tumskiego" - uzasadniano.

Koncert na 28 poduszek i zachód słońca Jerzego Rosołowicza wymagał płaskiego terenu 1000 m x 1000 m oraz bezchmurnego nieba i lekkiego wiaterku. Uczestnikami koncertu mieli być: wykładowca czytający traktat o poduszce, pirotechnicy i specjaliści od napełniania gazem i podłączania ładunków, karetki pogotowia ratunkowego z załogą, antagoniści poduszki (z własnymi poduszkami) - dla znęcania się nad nimi i unicestwienia ich - oraz kilkunastotysięczny tłum nieświadomych miłośników poduszki. Poduszki miały budzić się (w czasie czytania traktatu...), szybować, zasnuwać cały horyzont, wreszcie wybuchać. Tumany pierza fruwają, słońce zachodzi, koniec koncertu."

Na razie jedyną pozostałością po sympozjum jest fragment instalacji "Arena" Jerzego Beresia na Wyspie Piaskowej:

odwrócone drzewo

W tym roku te projekty mają zostać podjęte na nowo. 26 kwietnia zostanie dokończona "Arena", a w 2011 powstanie dziesięciometrowej wysokości betonowe krzesło, autorstwa Tadeusza Kantora, które stanie przy ulicy Rzeźnickiej obok Teatru Współczesnego. Również w następnym roku zostanie przeprowadzona "Kompozycja pionowa nieograniczona" Stażewskiego (czyli dziewięć kolorowych snopów światła krzyżujących się na niebie w kształcie litery W, które przez wiele lat były logo wrocławskiego ośrodka telewizji).