wtorek, 30 marca 2010
Nowy Targ - betonowy gwałt na Wrocławiu

Oto obiecany wpis o placu Nowy Targ. Jest to miejsce szczególne - blisko rynku, jednak nikt tu nie przebywa z własnej woli, nie toczy się tutaj życie, ludzie nie chodzą na spacery. Wrocławiane traktują ten plac tylko jako parking, lub jako przejście do i z centrum. Ewentualnie przychodzą do Urzędu Miasta, który w tym miejscu ma swój budynek. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że Nowy Targ jest wyjątkowo brzydki - jest to przykład tego, jak socjalistyczny pomysł na architekturę wychodzi w praktyce.

nowy targ

(urząd miejski oraz postsocjalistyczny biurowiec)

nowy targ

nowy targ

nowy targ

Tutaj też mieści się socbar "Jacek i Agatka".

nowy targ

Miasto miało plan rewitalizacji tej części starówki, w tym roku budynki miały zostać wyburzone i wybudowane od nowa, przynajmniej według plotek. Jednak ma się skończyć na planie minimum - zagospodarowaniu samego placu. Architekci mają zdecydować gdzie ustawić ławki i fontanny. Tak samo nie wyszło z pomysłem zagospodarowania poniemieckiego schronu, który mieści się pod placem. Podziemny parking juz tam nie powstanie.

sobota, 27 marca 2010
Wycieczka po SocWrocławiu z SocWroc!

Po lewej stronie - niespodzianka! Oto propozycja pierwszej wyprawy po SocWrocławiu. Proponowana trasa w lewej szpalcie poniżej, oraz w linku na podstronie z wycieczką. Niestety blox.pl nie dogaduje się do końca z Google Maps. Zapraszam!

piątek, 26 marca 2010
Tajemniczy neon

Po tym neonie pozostały tylko ramy. Co tam było?

swidnicka

(ul. Świdnicka)

wtorek, 23 marca 2010
Dom Wycieczkowy Piast

Oto kolejny hotel pamiętający czasy PRLu - Dom Wycieczkowy piast, na rogu ul. Kołłątaja i Piłsudskiego.

dom wycieczkowy piast

Wciąż działa (noclegi można rezerwować na www.dwpiast.pl), jednak neon niestety juz nie świeci.

czwartek, 18 marca 2010
Wydział Chemii UWr

Uniwersytet Wrocławski posiada wiele perełek socjalistycznego budownictwa. Między innymi budynki Wydziału Chemii (rok powstania 1970).

chemia uwr

chemia uwr

chemia uwr

Wnętrza są równie socjalistyczne. A przed budynkiem znajduje się pomnik atomu.

poniedziałek, 15 marca 2010
Jedyny taki pomnik

Przy ulicy Świętego Marcina znajduje się nietypowy pomnik papieża. Nietypowy podwójnie, gdyż jest to jedyny w Polsce pomnik Jana XXIII (często brany przez postronnych i nieobeznanych obserwatorów za jeden z wielu pomników JP2). Ponadto jest to jedyny monument uwieczniający głowę Kościoła Katolickiego (i w ogóle kapłana) wzniesiony przez władze komunistyczne.

pomnik Jana XXIII

Podwójną aberrację od reguł panujących w kwestii pomników PRLowskich można tłumaczyć wdzięcznością władz dla papieża za encyklikę Pacem in Terris (jej nazwa jest wyryta na cokole), w której zostały uznane granice na Odrze. Przynajmniej w (nad)interpretacji peerelowskich włodarzy.

Wygląd pomnika nawiązuje do ówczesnej estetyki socrealistycznej. Można to nazwać socrealizmem sakralnym - w analogii do socrealizmu liturgicznego (c) by Stefan Kisielewski. Autorką dzieła jest Ludwika Nitschowa (jej najsłynniejsze dzieło to warszawska Syrenka).

Z ciekawostek - papież stoi tyłem do Ostrowa Tumskiego i katedry.

Beta Maciejewska w Gazecie Wyborczej o szczegółach historii, która stała za pomnikiem.

P.S. Podziękowania dla Marty za cynk:)

czwartek, 11 marca 2010
W czynie społecznym

Możemy być wdzięczni, że to przejście zostało stworzony dla potrzeb zwykłych obywateli. Inaczej musielibyśmy przeciskać się między samochodami pod wiaduktem. W tym miejscu byłoby to wyjątkowo ciężkie, gdyż dwa pasy przechodzą tam w jeden, co powoduje neisamowite korki o każdej godzinie.

przejscie

Charakterystyczne przejście zostało wykonane w roku 1959. w czynie społecznym. Tę chwalebną akcję upamiętnia tablica, którą ostatnio jakieś huncwoty pomalowały sprejem.

czyn społeczny

(ulica Żeleńskiego)

poniedziałek, 08 marca 2010
Precz z komuną!

Powoli blednący napis na Arkadach, na rogu Świdnickiej i Piłsudskiego (dawniej Świerczewskiego - to tu odbywały się pochody pierwszomajowe).

precz z komuna

czwartek, 04 marca 2010
Straż Pożarna

Takiego neonu jeszcze tu nie było.

straz pozarna

(ulica Grabiszyńska).

Co ciekawe, na zdjęciu nie widać, jak bardzo ten neon się sypie.

poniedziałek, 01 marca 2010
Kino "Lalka"

To już ostatnie z działających kin studyjnych we Wrocławiu (po Dworcowym, Warszawie i Lwowie).

kino lalka

(ulica Prusa)

W sumie kina studyjne mają swoich zwolenników i posiadają niezaprzeczalne plusy obok niezaprzeczalnych minusów. Jednak to, że są deficytowe o czymś świadczy. Ciekaw jestem, jak długo się utrzymają. W roku 1965 kin we Wrocławiu było 31. Teraz są cztery studyjne i pięć multipleksów.