czwartek, 25 lutego 2010
ZETO

Niedaleko rynku, przy ulicy Ofiar Oświęcimskich znajduje się firma, która w latach PRLu najbardziej popchnęła rozwój polskiej informatyki. Mowa o ZETO, czyli Zakładzie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Wrocławski oddział powstał 1.XII.1964 jako pierwszy w kraju.

ZETO

Jeśli więc będziemy przechodzić koło tego budynku, który straszy trochę swoją estetyką, możemy dumnie podnieść głowę i kroczyć raźno, ku świetlanej przyszłości.

poniedziałek, 22 lutego 2010
Owoce-warzywa

Ten neon powstał w czasach, gdy nie mówiło się "wegetarianin" tylko "jarosz".

owoce warzywa

(ulica Ruska).

Zawsze, kiedy to widzę, przychodzi mi do głowy piosenka z refrenem "Kurczaki-ziemniaki".

czwartek, 18 lutego 2010
Co to jest? część czwarta

Budynek Instytutu Matematyki UWr jest dość PRLowski. Zawiera też dzieło sztuki.

matematyka uwr

Tutaj zdjecie z bliska:

matematyka uwr

Powstaje pytanie: co autor miał na myśli?

poniedziałek, 15 lutego 2010
Pomnik Obrońców Wrocławia

Pomnik Obrońców Wrocławia znajduje się na Wzgórzu Słowiańskim od strony Jedności Narodowej. Powstał w roku 1980.

Pomnik Obroncow Wroclawia

Jak widać na inskrypcji, słowo macierz nie było już wtedy modne. Co ciekawe, napis mówi o 35. rocznicy wyzwolenia Wrocławia. Zastanawiające, bo w roku 1945 obrońcy Wrocławia robili co mogli, by uniemożliwić jego wyzwolenie.

Pomnik Obroncow Wroclawia

Ciekawe też, że kamieniarz pisał czcionką bez polskich fontów (z wyjątkiem "Ł").

czwartek, 11 lutego 2010
Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto

Tytuł notki to refren piosenki z lat pięćdziesiątych. Tramwajów z lat pięćdziesiątych we Wrocławiu juz nie ma. Są jednak z lat 70': Konstal 102Na z lat 1971-1972, których wycofanie jest ogłaszane od dwóch lat co parę miesięcy, oraz wciąż najliczniejsze na wrocławskich torach Konstal 105Na, produkowane od 1979 roku:

Konstal 105Na

(pętla Oporów)

poniedziałek, 08 lutego 2010
Zoologiczny neon

Oto kolejny znany wrocławski neon, który od pół roku świeci dawnym blaskiem. Oto lew znad wejścia do zoo, odrestaurowany dzięki agencji reklamowej Dam-Wid.

neon zoo

Neon powstał w roku 1962.

Może kiedyś doczeka się zdjęcia nocnego na SocWroc.

piątek, 05 lutego 2010
WFF

Tematem tej notki będzie instytucja - Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Działa od roku 1952. Powstała jako filia wytwórni łódzkiej, jednak od 1954 była już samodzielna. Powstał w niej co czwarty film nakręcony w PRLu. Między innymi: Popiół i diament, Nóż w wodzie, Rękopis znaleziony w Saragossie, Nie ma mocnych, Lalka. Pracowali tu Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Wojciech Jerzy Has, Sylwester Chęciński, Andrzej Żuławski i wielu innych.

wytwónia filmów fabularnych

Budynek jest poniemiecki, powstał jako jeden z obiektów Targów Wrocławskich, które działały do roku 1939. Ponieważ to jest SocWroc.blox.pl wrzucam też zdjęcie powiększonego socjalistycznego logo.

wff logo

Obecnie WFF znane jest głównie jako miejsce koncertów, na których sprzedają drogie i rozwodnione piwo w plastikowych kuflach 0,4l.

wtorek, 02 lutego 2010
Wystawy Ziem Odzyskanych c.d. - Iglica

Kolejny z symboli Wrocławia - stalowy maszt o wysokości 96m (wyższy niż katedra na Ostrowie Tumskim) i wadze 40 ton, zaprojektowany przez prof. inż. Stanisława Hempela, a wykonany przez Mostostal. Powstał 3. lipca 1948 przed wspomnianą Wystawą Ziem Odzyskanych.

iglica

Futurystyczny kształt startującej rakiety miał na celu przyćmić poniemiecką zabudowę Wrocławia, a zwłaszcza Halę Ludową/Stulecia (która może i jest większa, bardziej monumentalna i do czegoś służy, lecz na pewno jest niższa).

Co ciekawe, iglica wstępnie miała 106 metrów wysokości, jednak 20 lipca, dwa dni przed otwarciem Wystawy (otwarcie zaplanowano na Święto Odrodzenia Polski - rocznicę podpisania manifestu PKWN), gwałtowana burza uszkodziła konstrukcję wieży, czyli system luster stworzony do pokazów świetlnych. Zagrażało to życiu zwiedzających, wiec 12/13 października lustra zostały zdjęte przez dwóch studentów UJ Wojciecha Niedziałka i Zbigniewa Jaworowskiego, którzy wspięli się na szczyt iglicy, przy u życiu nowoczesnych technik wspinaczkowych. Wspinaczka trwała ponad 24 godziny w deszczu i wietrze. To były emocje!