sobota, 07 marca 2015
ZOMO zobowiązuje

Dzisiaj z okazji przygotowań do Przeglądu Sztuki "Survival" miałem okazję zwiedzić byłe koszary policyjne przy Księcia Witolda. Policja wyniosła się stamtąd w 2008 roku, a w budynku widać jeszcze ślady bytności MO i ZOMO, które stacjonowały tu w PRL-u.

Dzisiejsze zwiedzanie było przeznaczone dla artystów planujących swoje ekspozycje w tym budynku na czerwcową edycję Przeglądu, jednak jak mówili organizatorzy, akcja na facebooku wyrwała się spod kontroli - przyszło około stu osób, głównie zwykłych wrocławian. Na szczęście organizatorzy zgodzili się na wpuszczenie na samodzielną eksplorację budynku wszystkich chętnych, ku obopólnemu zadowoleniu.

koszary

koszary

koszary

koszary

Dzieło jednego ze stacjonujących w koszarach milicjantów. Nie wiem, czemu policja nie zabrała tego ze sobą podczas przeprowadzki.

koszary

koszary

koszary

koszary

"Pamiętaj, że jesteś funkcjonariuszem ZOMO, a to zobowiązuje".

Jak mówią organizatorzy, w czerwcowej edycji Przeglądu "Survival", powyższy napis zostanie użyty w jednej z instalacji.

niedziela, 01 lutego 2015
Straż na Borowskiej

Neon na Borowskiej, kolejna Straż Pożarna. Taki sam jak już zlikwidowany ze straży na Teatralnej

straż pożarna neon

Sam budynek wygląda tak:

straż pożarna borowska

niedziela, 04 stycznia 2015
Barbarbara

Na rogu Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego znajdował się Bar Barbara, niegdyś bardzo popularna wrocławska jadłodajnia. Obecnie trwa tam remont, by stworzyć "centrum informacyjne" Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zgodnie z zapowiedziami ma się tam mieścić księgarnia z kawiarnią, sala kinowa i scena z nagłośnieniem.

bar barbara

Bar Barbara w czasach świetności (lata sześćdziesiąte):

bar barbara

(fot. Wratislaviae Amicii)

W budynku z napisem "artykuły spożywcze" dziś mieści się KFC.

bar barbara

Ta część Wrocławia jest mocno naznaczona PRL-em. Nie tylko z powodu architektury, ale przede dzięki Trasie W-Z, która rozcina miasto na dwie części oddając ducha tamtych czasów ("zróbmy sobie autostradę koło rynku!"). Magistrat od kilku lat niemrawo i niespójnie przymierza się by jednak coś z tym zrobić. Wycofano się z zamknięcia jednej nitki ulicy Kazimierza Wielkiego i zamknięcia Krupniczej dla samochodów, ale postanowiono m.in. przebudować PRL-owskie z ducha Przejście Świdnickie.

Jako bonus - menu Baru Barbara z 1980 roku

środa, 10 września 2014
Neony, neony, neony...

Ten wpis zacznę od nadesłanego zdjęcia z budynku Mezonetowca:

wylacznik

(autor: Maciek Król)

Na wyłączniku widać stary numer telefonu, jeszcze bez kierunkowego, a także adres Ruska 46. To właśnie tam miało siedzibę przedsiębiorstwo "Reklama", producent reklam świetlnych.

Tam też, nieprzypadkowo, ma się mieścić galeria neonów fundacji Neon Side Wrocław. Premiera odbyła się podczas tegorocznej Nocy Muzeów:

noc muzeów

ruska46

Fundacja przygarnęła już prawie pięćdziesiąt neonów. Ostatnio zaopiekowała się znaną czytelnikom SocWroc wielką kurą.

Zdobycze pasjontów neonów można oglądać także w Domarze przy Braniborskiej:

domar

domar

Obecnie przy Ruskiej 46 trwa montaż ekspozycji. Jak zapowiada Tomasz Kosmalski "Od prawie dziesięciu lat o tym myślimy, od dwóch gadamy. Wreszcie poza myśleniem i gadaniem pojawił się konkret – w tym tygodniu na ścianach podwórka zawisły konstrukcje, same neony przyjadą tam w najbliższych dniach. Na pewno Grand Hotel, Główny, Elektro, Moda Polska, Kwiaty, Kino Ognisko, Modny Strój, Hermes, Handlowy no i Rumcajs. Reszta trochę później. Także chyba już bliżej niż dalej!"

SocWroc życzy Neon Side Wrocław powodzenia i dalszych sukcesów!

poniedziałek, 04 sierpnia 2014
Kościół państwowy i katolickie biznesy w PRL

W PRL-u władza miała problem z niepokornym Kościołem Katolickim.  Wyjątek stanowił Kościół Polskokatolicki, który od lat pięćdziesiątych został praktycznie całkowicie podporządkowany Urzędowi ds. Wyznań.

Kościół ten powstał w XIX wieku w USA z powodu rozłamu tamtejszego Kościoła Katolickiego w wyniku konfliktów na tle narodowościowym (księża irlandzcy i niemieccy nie rozumieli zwyczajów polskich wiernych). W Polsce pojawił się w 1919 roku, a niezależność od macierzystej instytucji, a tym samym zależność od PRL, zyskał 15 grudnia 1951.

Kościół obchodził socjalistyczne święta uroczystymi mszami m.in. na 22 lipca, wysyłał listy potępiające kardynała Wyszyńskiego, a od 1959 państwo wypłacało wszystkim księżom polskokatolickim pensje. Przewidywano, że do lat osiemdziesiątych zostanie głównym związkiem wyznaniowym w Polsce.

Rozczarowanie niespełnieniem pokładanych nadziei narastało od lat sześćdziesiątych. Plany porzucono, a Kościół przetrwał upadek PRL. Obecnie ma w Polsce nieco ponad dwadzieścia tysięcy wyznawców, trzy diecezje (w tym wrocławską), a w naszym mieście jego siedzibą jest katedra św. Marii Magdaleny przy Szewskiej.

Transformację ustrojową przetrwało również przedsiębiorstwo POLKAT, obecnie Polkat Holding. Powołane zostało w 1959 roku, obecnie należy do Społecznego Towarzystwa Polskich Katolików i zrzesza zakłady przemysłowo-usługowe. We Wrocławiu można napotkać choćby przy ulicy Bardzkiej taki budynek z ładnym neonem.


polkat

polkat

Fot. Wojtek Komada

Źródło informacji: Wikipedia :)

Tagi: neony
18:03, jozjaasz , siła brendu
Link Komentarze (1) »
sobota, 19 lipca 2014
Neon drobiowy

Przy ulicy ulicy Paprotnej, na tyłach Marino, mieszczą się dawne Wrocławskie Zakłady Drobiarskie. Upadły w 2001 roku.

Wrocławskie Zakłady Drobiarskie

Na dachu budynku stoi drobiowy neon, wciąż w niezłym stanie:

Wrocławskie Zakłady Drobiarskie

W czasach świetności istniał jeszcze neonowy napis z nazwą zakładu, ale został zdemontowany w 2005 roku. Teraz żyje drugim życiem dzięki ekipie z Neon Side Wrocław.

A tak zakłady reklamowały się w 1982 roku w "Słowie Polskim" (źródło: Wratislaviae Amicii)

Wrocławskie Zakłady Drobiarskie

poniedziałek, 16 czerwca 2014
Polska ludowa myśl techniczna

Dziś ciekawostka z krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej (które bardzo polecam). Prototyp mikropojazdu Smyk z 1957 roku z jednymi drzwiami, otwieranymi z przodu. Nie wszedł do seryjnej produkcji.

Smyk

Smyk

Tagi: SocMoto
21:16, jozjaasz , kurioza
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 28 kwietnia 2014
Naród z partią, partia z narodem

Temat ten poruszył jakiś czas temu świetny blog Brzydki Wrocław, nie chciałem go dublować. Jednak przy szybko znikających pozostałościach po PRLu w całym mieście, pojechałem cyknąć kilka fotek. Można je potraktować jako follow-up wpisu Brzydkiego Wrocławia sprzed ponad czterech lat.

W każdym razie hasła propagandowe na starej fabryce przy Opolskiej trzymają się wyjątkow dobrze.

program partii programem narodu

demokracja i dyscyplina - nierozłączne

program partii naszym programem

opolska

niedziela, 23 lutego 2014
NOT

Ul. Piłsudskiego, siedziba Naczelnej Organizacji Technicznej:

NOT

piątek, 13 grudnia 2013
KW PZPR

Komitet Wojewódzki PZPR we Wrocławiu mieścił się przy placu Maksa Borna (do 1992 był to plac Dąbrowszczaków). Obecnie znajduje się tu Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Skyscraper City podaje ciekawostkę, że był to jeden z ostatnich budynków wybudowanych w Breslau.

pzpr wroclaw

pzpr wroclaw

Budynki przetrwały wojnę w dość dobrym stanie, wymagały tylko odgruzowania i od 23 maja 1949 mógł zostać siedzibą zjednoczonej Partii.

gazeta robotnicza

Foto: Wojtek Komada Fragment Gazety Robotniczej za Fotopolska.eu

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16